Bezpieczny kierowca
20-letni MATEUSZ BARANOWSKI z WaÅ‚brzycha zdobyÅ‚ tytuÅ‚ "BEZPIECZNY KIEROWCA 2017”
Mówimy STOP pijanemu kierowcy! Jak zabrać mu kluczyki?
Dodano: 2016-01-16
Widziałeś, że ktoś pił alkohol, a teraz chce wsiąść za kółko? Nie pozwól mu na to! Pijani kierowcy wiozą śmierć! Pamiętaj, tragedia może spotkać Twoich najbliższych.
Jak rozmawiać z osobÄ…, która jest pod wpÅ‚ywem alkoholu i zamierza kierować pojazdem? Jak skutecznie odebrać jej kluczyki? Radzi terapeuta uzależnieÅ„ Ryszard Koniec z w Przychodni Zdrowia Psychicznego i Terapii UzależnieÅ„ „Anima”.




- Jak rozmawiać z osobą, która jest pod wpływem alkoholu i zamierza kierować pojazdem? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywista: nie rozmawiać w ogóle! Próba prowadzenia rozmowy i przekonania tej osoby, by zrezygnowała z prowadzenia samochodu jest z góry skazana na porażkę.

Nie jest to spowodowane złą wolą kierowcy, lecz szczególnym działaniem alkoholu na człowieka. Kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu rośnie nasze poczucie pewności siebie i sprawności, pojawia się przekonanie, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami bez większych problemów.

Czy to jest prawda?
Oczywiście że nie. Jest to iluzja wytwarzana przez wypity alkohol. Iluzja bardzo przyjemna i tak naprawdę właśnie w celu jej uzyskania sięgamy po napoje alkoholowe. Jednocześnie jednak wypity alkohol powoduje zaburzenia w logicznej ocenie sytuacji i pogarsza lub wręcz uniemożliwia przewidywanie konsekwencji naszych działań. Dodatkowo znacząco upośledza kontrolę zachowania. Watro podkreślić, że opisywane działania alkoholu są tym silniejsze, im więcej go wypiliśmy.

Tak więc przekonywanie kogoś, by nie wsiadał do samochodu po wypiciu alkoholu może być trudne i w większości przypadków nieskuteczne. Trudno jest przekonać kogoś, że po wypiciu jednej lub dwóch puszek piwa jest nietrzeźwy. Kto z nas po takiej ilości alkoholu czuje się pijany? Raczej nikt. Jednak stężenie alkoholu w naszym organizmie po takiej ilości piwa wynosi od 1 do 2,8 promila! Kodeks karny stężenie 0,5 promila definiuje jako stan nietrzeźwości, jednak zaburzenia w ocenie własnego funkcjonowania nie pozwalają nam tego zobaczyć.

Co w takim razie możemy zrobić?
Najprostszym sposobem jest zabranie kluczyków od samochodu. Musimy siÄ™ jednak w takiej sytuacji liczyć z agresywnym zachowaniem kierowcy. Wypity alkohol powoduje utratÄ™ kontroli zachowaÅ„, wiÄ™c nigdy nie jesteÅ›my w stanie przewidzieć zachowania osoby znajdujÄ…cej siÄ™ pod „wpÅ‚ywem”. Nawet jeżeli po wypiciu alkoholu zawsze byÅ‚a spokojna i podporzÄ…dkowana to może zareagować na nasze dziaÅ‚anie agresywnie. Jeżeli ktoÅ› na ogół bywa po alkoholu drażliwy i kłótliwy, to z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… spotkamy siÄ™ z jego agresjÄ….

Czy jesteśmy na to gotowi? Czy potrafimy sobie poradzić z taką sytuacją? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Jeżeli uznamy , że nie damy rady, warto podjąć decyzje o skorzystaniu z pomocy policji. Wiem, że angażowanie policji w stosunku do swoich bliskich i przyjaciół jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem. Musimy jednak w tej sytuacji mieć świadomość, że brak reakcji spowoduje wzięcie na siebie moralnej odpowiedzialności za śmierć niewinnych osób, wieloletni pobyt w zakładzie karnym lub ruinę finansową naszych bliskich. Czy aby na pewno tego chcemy?

Warto pamiętać, że jeżeli poprosimy policję o pomoc w przekonaniu bliskiej nam osoby, aby nie wsiadała do samochodu to daje nam to prawie 100% pewność skuteczności działań. Do czasu, kiedy kierujący nie uruchomi samochodu nie popełnił on żadnego wykroczenia ani przestępstwa a cała sytuacja skończy się pouczeniem, nie skutkując mandatami ani zatrzymaniem prawa jazdy.

Watro traktować policję jako służbę mającą pomagać nam w trudnych sytuacjach. Większość ludzi bez mrugnięcia okiem podporządkuje się poleceniom policjanta. W przypadku agresji policja świetnie da sobie radę, co najwyżej skończy się to krótkim zatrzymaniem w celu wytrzeźwienia, ale nie niesie ryzyka poważniejszych konsekwencji prawnych. Natomiast jeżeli osoba pod wpływem alkoholu wsiadła już do samochodu to nie mamy specjalnego wyboru: jak najszybciej powinniśmy powiadomić policję, tak by kierowca został zatrzymany.

Im szybciej to zrobimy, tym większa jest szansa na uniknięcie nieszczęścia. Jestem przekonany, że lepiej by nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy niż spowodował śmierć niewinnej osoby lub swoją. Jeżeli nie uruchomimy w takiej sytuacji policji musimy mieć świadomość, że skutki tego dotkną nas nie tylko moralnie, ale również finansowo. Pobyt w zakładzie karnym, wysokie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu oraz straty materialne dotkną całą naszą rodzinę.

Jakie działania są najbardziej skuteczne ?
Najbardziej skutecznymi działaniami są te, które podejmujemy przed wypiciem alkoholu. Jeżeli organizujemy przyjęcie lub spotkanie towarzyskie można poinformować gości, że na spotkaniu będzie alkohol i nie warto przyjeżdżać samochodem. Jeżeli jednak niektórzy przyjechali samochodem warto ustalić osobę, która nie będzie spożywać alkoholu i będzie odpowiedzialna za odwiezienie gości do domu. Jeżeli wszyscy chcą się raczyć alkoholem warto przed rozpoczęciem zabawy poprosić kierowcę, o oddanie kluczyków a po skończonej zabawie wezwać taksówkę, która bezpiecznie odwiezie naszych gości do domu. Oczywiście możemy zaproponować gościom nocleg, tak by nie musieli martwic się transportem do domu. Tak działa odpowiedzialny gospodarz.

Warto podkreślić, że nie dzieje się na ogół tak by osoba, która wypije alkohol nagle wpadła na pomysł kierowania samochodem. Na ogół jest to poprzedzone wcześniejszymi doświadczeniami, które nie zakończyły się konsekwencjami. Bliscy i rodzina najczęściej wiedzą, że kierujący po wcześniejszym wieczornym piciu alkoholu wsiada rano do samochodu i jedzie. Bo jest późno, bo praca blisko, bo dzieci trzeba odwieźć do przedszkola, bo tylko ten jeden raz. Powodów na usprawiedliwienie tej sytuacji jest wiele.

Rzadko bywa tak by za pierwszym razem kierowca został zatrzymany przez policję. Często taka sytuacja trwa latami. W tym czasie rośnie poczucie bezkarności kierowcy, rośnie też jego poczucie bezpieczeństwa i sprawności w kierowaniu samochodem. Wielu kierowców uważa, że alkohol działa na nich trochę inaczej niż na resztę populacji, uważają że lepiej kierują samochodem, kiedy są pod wpływem alkoholu. To oraz ciche przyzwolenie bliskich powoduje, że piją coraz więcej i nie wahają się kierować pojazdami mechanicznymi aż do czasu kontroli, która zakończy się zatrzymaniem prawa jazdy lub spowodowania wypadku z mniej lub bardziej tragicznymi skutkami.

Możemy temu zapobiec. Jeżeli widzimy, że nasz bliski – mąż, żona, dziecko lub przyjaciel jeździ na „kacu” lub po niewielkiej dawce alkoholu jest to pierwszy sygnaÅ‚ problemowego picia alkoholu. Warto wówczas skontaktować siÄ™ z profesjonalistami by uzyskać rzetelnÄ… informacjÄ™ na jakim etapie jest picie naszego bliskiego, jak siÄ™ to może zakoÅ„czyć i co z tym można zrobić.

SpecjaliÅ›ci terapii uzależnieÅ„ pozostajÄ… do dyspozycji od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku w Przychodni Zdrowia Psychicznego i Terapii UzależnieÅ„ „Anima” w WaÅ‚brzychu ul. Broniewskiego 83, tel. 74 841 53 56, 74 841 54 66, 74 665 66 88.
PARTNERZY BEZPIECZNYCH KIEROWCÓW
Toyota Motor Manufacturing Polanddoskonaleniejazdy.plToyota Nowakowski WałbrzychRonalPRODUCENT REKLAMTelewizja WałbrzychDolnośląski Portal Gospodarczywałbrzyszek.pl30 minutStudio Ceramiki Dentystycznejcentrum informacji o regionieWojewódzki Ośrodek Ruchu DrogowegoPolicja

dodaj do ulubionych :: napisz do nas :: drukuj
www.bezpieczny-kierowca.pl  |  copyright SN-DESIGN & Lacerta Creative Group